parallax background

Vieste: historické mesto na pobreží

San Marino: historické pamiatky 20 min. od Rimini
24. September 2017
 

CESTA: Rimini →Vieste

Rimini sme teda úspešne opustili a vyrazili ďalej. Tretia zastávka Vieste- Taliansko. Čakala nás 500 kilometrová a 6 hodinová cesta. Nikdy som si to nemyslel, ale človek až po tak namáhavom každodennom cestovaní pochopí, aký obrovsky vynález ľudstva je automatická prevodovka a adaptívny tempomat. Podľa môjho názoru a skúsenosti po tomto tripe, by to mal byť minimálne nominant na Nobelovu cenu.

 

Vieste

Info: Do Vieste sme dorazili o 16-tej toho istého dňa, a tak sme mohli znova pozorovať ruch ďalšie nočného mesta Talianska. Musíme znova konštatovať, že ani Vieste v tomto smere absolútne nezaostávajú. Hneď po tom, ako sa trošku ochladí a obloha zatiahne mierne temnejšími farbami, začne to v centre mesta žiť častokrát ešte viac, než v popoludňajších hodinách. Väčšina talianov vyráža do mesta a častokrát sa známi stretávajú pri jednom za pohárom kvalitného červeného, či bieleho moku na ktorý sú Taliani právom hrdý. Treba ale uznať, že títo ľudia vychádzajú vo večerných hodinách von z úplne iného dôvodu ako u nás. Rozhodne ich cieľom nie je popozerať si spodok stola v bare a po štyroch sa doplaziť domov tak, aby zabudli na ťažký deň ktorý práve prežili. Práve naopak. Ich cieľom je sa z tohto dňa vyrozprávať a ku cti im slúži najmä to, že to dokážu bez akéhokoľvek spoločenského unavenia. Takže sa určite nemusíte obávať toho, že by ste v úzkych uličkách stretávali ľudí, ktorí netušia, či sa zem točí okolo slnka, alebo slnko okolo zeme. Skôr stretávate veľmi príjemných ľudí, ktorý sú radi, že môžu prezentovať svoju mentalitu okoloidúcim turistom.

Vedeli ste, že do meste Vieste ešte pred 50timi rokmi neviedla žiadna cesta ? Znie to až neuveriteľne, keďže je toto mesto momentálne jedno z najvplyvnejších miest Gargána a milióny ľudí ročne si práve Vieste vyberá za svoju vyvolenú dovolenkovú destináciu rok čo rok, no pred 50timi rokmi by ste sa tu len veľmi sťažka dostali.

 

Vieste má taktiež fascinujúcu nočnú pláž, čo zdvojnásobuje aj nádherne osvetlenie pobrežia. Ak by ste sa len tak prechádzali večernou plážou, určite by ste spozorovali to, čo aj nám veľmi dlho vŕtalo v hlave. Na pláži je totižto akýsi približne 5 metrový biely monolit, ktorý vyzerá akoby, namojdušu, len včera vyrástol z plytkého mora . Spája sa s ním veľmi zaujímavá legenda. Keďže bola Vieste pôvodne rybárskou dedinou, žil tu jeden veľmi zdatný rybár. Postavou nabúšenec, hruď chlpatá, no veď to poznáte... No a čo by to bolo za love story, ak by tu nebola aj nejaká tá blondína z Lon...teda z Vieste. Títo dvaja sa spolu tak zamilovali, že jeden bez druhého nedokázali žiť. Keďže bol chlpatá hruď rybár, častokrát sa vydával na šíre more, kde sa do neho zamilovala jedna zo sirén. Snažila sa ho zlákať, ale svalovec na jej spev absolútne nereagoval. Neskôr, keď raz Casanova s blondínkou ležali na mori, žiarlivá siréna vtiahla krásavicu do mora. No a na tomto mieste vyrazil tento snehovo biely obor. Legenda tvrdí, že raz za sto rokov sa sem krásavica z Vieste vracia, aby navštívila svojho milého. Nemám dôkaz o tom, či je to pravda, ale mám dôkaz o tom, že pláž vo Vieste je skutočne nádherná a spolu s týmto legendárnym kameňom im to vcelku sekne. Prvý deň, ktorý sme strávili vo Vieste, bol plný nových zážitkov, no na jeho konci sme naozaj len sťažka udržiavali oči otvorené. Vybrali sme sa teda na ubytovňu, kde sme si vychutnali zaslúžený odpočinok. Ráno sme vstávali skoro, pretože sme chceli stihnúť východ slnka, ktorý vraj nikde inde nenájdete. Východ slnka sme stihli, aaa, bol skutočne nádherný. Asi Vám tu nechám chvíľu ticha, by ste sa toho mohli poriadne nabažiť. Nádherné úzke uličky, krásne hotely, reštaurácie a nádherný hrad to všetko bolo síce fascinujúce, ale pohľad na vychádzajúce slnko na pláži, to bol zážitok, ktorý sa rozhodne vryje do pamäti. Vieste je skutočne krásnym príkladom toho, ako majú byť pláže komfortné, čisté a pripravené na každoročný veľký nápor zákazníkov a hostí, ktorí sa pravdepodobne aj kvôli tejto nádherne upravenej pláži vracajú do Vieste znova a znova. Aj pre nás bolo ťažké sa s týmto mestečkom rozlúčiť. Keď sa však naplnil náš čas odchodu, boli sme spokojní s tým, že sme toto krásne starobylé mesto prešpikované modernými reštauráciami a nádhernými plážami s čistučkým morom navštívili. Museli sme však odísť a pokračovať v našej ceste. Avšak ešte pred tým, ako sa definitívne posunieme o niekoľko stovák kilometrov ďalej, vychutnajte si túto definitívnu rozlúčku z malebným Vieste v podobe večernej pláže.